ECI ignition system, function - GF15.15-P-3000M
ENGINE 275.950 in MODEL 215, 220
ENGINE 275.951 in MODEL 230 up to Model Year 8
ENGINE 275.953 in MODEL 216, 221 up to Model Year 8
ENGINE 275.954 in MODEL 230 up to Model Year 8
ENGINE 275.980 in MODEL 215, 220
ENGINE 275.981 in MODEL 230 up to Model Year 8
ENGINE 275.982 in MODEL 216, 221 up to Model Year 8
ENGINE 285.950 in MODEL 240
ENGINE 285.980 in MODEL 240
Fig 1: ECI Ignition System Diagram
G10108508Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
ion current signal cylinders 7 to 9 Pin 6 Pin 32 Pin 33 Pin 6 ion current signal cylinders 1 to 3
ion current signal cylinders 10 to 12 Pin 7 Pin 45 Pin 46 Pin 7 ion current signal cylinders 4 to 6
Ground, ion current signals Pin 5 --- Pin 44 Pin 47 --- Pin 5 Ground, ion current signals
Ignition trigger signal, cylinder 7 Pin 1 Pin 37 Pin 49 Pin 1 Ignition trigger signal, cylinder 1
Ignition trigger signal, cylinder 8 Pin 2 Pin 2 Pin 1 Pin 2 Ignition trigger signal, cylinder 2
Ignition trigger signal, cylinder 9 Pin 3 Pin 35 Pin 24 Pin 3 Ignition trigger signal, cylinder 3
Ignition trigger signal, cylinder 10 Pin 4 Pin 14 Pin 28 Pin 4 Ignition trigger signal, cylinder 4
Ignition trigger signal, cylinder 11 Pin 13 Pin 38 Pin 50 Pin 13 Ignition trigger signal, cylinder 5
Ignition trigger signal, cylinder 12 Pin 12 Pin 36 Pin 51 Pin 12 Ignition trigger signal, cylinder 6
Ignition offset cylinders 7 to 12 Pin 10 Pin 29 Pin 15 Pin 10 Ignition offset cylinders 1 to 6
Ignition change (ignition circuit a/b) Pin 11 Pin 30 Pin 43 Pin 11 Ignition change (ignition circuit a/b)
    ECI ignition system power pack (N91)
Battery voltage, terminal 87 Pin 15 Pin 13 Pin 12 Pin 15 Battery voltage, terminal 87
Ground Pin 8 --- Pin 14 Pin 11 --- Pin 8 Ground
Auxiliary voltage approx. 23 Pin 14 Pin 8 Pin 7 Pin 14 Auxiliary voltage approx. 23 V
Voltage approx. 180 V Pin 16 Pin 16 Pin 9 Pin 16 Voltage approx. 180 V
Voltage supply
Voltage supply Pin 4
Circuit 87 Pin 5
The short name for the AC ignition system ECI means:
E =  Energy (energy)
C =  Controlled (controlled)
I =  Ignition (ignition system)
The ignition system ECI consists of:
IMPORTANT No spark tests can be undertaken with the ignition system ECI.
The ignition system ECI has the following sub-functions:
  1. Generation of the ignition voltage (ac voltage).
    There is an output stage for each spark plug in the ignition modules. The ignition coils are arranged in the spark plug connectors. The output stages with oscillating circuit generate the ignition voltage from an input of about 180 V.
    The ME control unit produces the following actuation impulses:
    • Triggering of the ignition spark according to the ignition angle
    • Permanent control of the ignition process
    • Change of ignition
    • Ignition offset
  2. Measurement of the ion current.
    There is a switchover to ion current measurement at the end of the ignition spark phase and the ion current on the spark plug is measured with the help of an auxiliary voltage of about 23 V. Evaluation of the ion current signals takes place in the ME control unit. The signals are used for detection of combustion misfires at high rpms.
    Fig 2: ME Control Unit - Circuit Diagram
    G10108509Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
Generation of the ignition voltage (ac voltage)
The ignition voltage is generated in two steps:
  1. Transistor (TR ) closed - the voltage U180 is transferred to the secondary side.
Ignition offset and ignition change
Ion current measurement
Ions are created in the flame front during combustion (particles which have various different electrical charges) which balance each other out again in the burnt mixture. The application of a relatively small measuring voltage to the end of the spark plug allows one to measure this ion current through the flame. The measuring voltage is applied to the primary side of the ignition coils (auxiliary voltage of about 23 volts). This gives an AC voltage on the secondary side of about 1 kV with about 65 kHz on the spark plug electrodes. The ion current modulates this voltage. Decoupling and filtering allows one to obtain an ion current signal. The ion current signal gives information about the rate of cylinder pressure with a degree of accuracy, which allows the detection of combustion misfirings.