ME alternator interface function - GF07.61-P-3003AMG
ENGINE 156.980 in MODEL 164, 251 up to Model Year 8
ENGINE 156.982 in MODEL 209
ENGINE 156.983 in MODEL 211, 219
ENGINE 156.984 in MODEL 216, 221 up to Model Year 8
Fig 1: Identifying ME Alternator Interface CAN Communication Diagram
G07303952Courtesy of MERCEDES-BENZ USA
"Terminal 61 signal"
For alternators with an alternator interface line "terminal 61" is not needed. From information which the ME-SFI [ME] control unit receives via the alternator interface, the "terminal 61 signal" is simulated in the ME-SFI [ME] control unit and is emitted via an output stage switching to ground (e.g. for the instrument cluster).