ME alternator interface function - GF07.61-P-3003V
ENGINE 272.920 in MODEL 203
ENGINE 272.922 in MODEL 211
ENGINE 272.940 in MODEL 203, 209
ENGINE 272.941 in MODEL 203
ENGINE 272.942 in MODEL 171
ENGINE 272.943 in MODEL 211
ENGINE 272.944 in MODEL 211
ENGINE 272.945 in MODEL 251
ENGINE 272.946 in MODEL 221
ENGINE 272.960 in MODEL 203, 209
ENGINE 272.963 in MODEL 171
ENGINE 272.964 in MODEL 211, 219
ENGINE 272.965 in MODEL 221
ENGINE 272.966 in MODEL 230
ENGINE 272.967 in MODEL 164, 251
ENGINE 272.970 in MODEL 203
ENGINE 272.972 in MODEL 211
ENGINE 272.975 in MODEL 221
ENGINE 273.922 in MODEL 221
ENGINE 273.923 in MODEL 164
ENGINE 273.924 in MODEL 221
ENGINE 273.943 in MODEL 164
ENGINE 273.960 in MODEL 211, 219
ENGINE 273.961 in MODEL 216, 221
ENGINE 273.962 in MODEL 211
ENGINE 273.963 in MODEL 164, 251
ENGINE 273.965 in MODEL 230
ENGINE 273.967 in MODEL 209
ENGINE 273.968 in MODEL 221
For alternators with an alternator interface, the line with circuit 61 (information "alternator is turning") is no longer required. From the information which the engine control unit receives via the alternator interface, the terminal 61 in the engine control unit is simulated and is indicated via a downstream of ground shifting output stage e.g. for the instrument cluster.
IMPORTANT The upper limit value of the regulation voltage can be up to 15 V. If the battery is full or discharged, the regulation voltage be reduced do to the battery voltage.